Auktion 872
Moderne kunst og design
1747/899
Børge Mogensen: Daybed med stel af patineret eg. Løse hynder i sæde og ryg betrukket med blåternet uld. Model 4312.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
1744/1034
Bo Wretling: Lænestol opsat på hjul. Sider samt banesyet sæde og ryg betrukket med mørkegråt stof.
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
1736/856
Eero Aarnio: "Delfiini". Et par lænestole samt et par tilhørende skriveborde af formbøjet træ. (4)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
1736/787
Ubekendt formgiver: En "trillebør" daybed af fyrretræ. Sæde betrukket med langhåret fåreskind. H. 52. L. 190. B. 80.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
1736/776
Serveringsvogn af riopalisander opsat på hjul. Ene ende med klap. Front med fem skuffer.
Vurdering :
8.000–12.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
1736/655
Sven Dalsgaard: "Opskrift (Flæsk)", 1978. Sign., betitlet og dateret på bagsiden. Mixed media på træplade. 60 x 60.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.800 DKK