Auktion 872
Moderne kunst og design
1736/787
Ubekendt formgiver: En "trillebør" daybed af fyrretræ. Sæde betrukket med langhåret fåreskind. H. 52. L. 190. B. 80.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
1732/837
Maj Svanström: Håndvævet tæppe af uld i "rölakan" teknik med polykromt geometrisk mønster. Sign. MS, KH. L. 210. B. 146.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
1732/834
Polly Björkman: Fladvævet Art Deco tæppe af uld i røde, brune og grå nuancer. Sign. TPB. L. 310. B. 248.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
1732/833
Polly Björkman: Fladvævet Art Deco tæppe af uld i orangerøde, brune og grå nuancer. Sign. PB. L. 302. B. 258.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
1732/529
Peter Frie: Landskab. Sign. monogram. Olie på lærred. 50 x 100
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
1732/525
Bram van Velde: Komposition, 1975. Sign. monogram, 42/100. Litografi i farver. Bladstørrelse 98 x 62
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
1732/505
Arne Haugen Sørensen: "Dem der flytter sig med solen". Sign. på bagsiden Arne Haugen Sørensen 63 med titel. Olie på lærred. 92 x 65
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK