Auktion 872
Varia (udskudt)
1743/1601
Et par kinesiske skåle af porcelæn, dekorerede i emaljefarver, mærkede Guangxu 1875-1908 og periode. Diam. 17 cm. (2)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
12.500 DKK -
1743/1575
Et par kinesiske skåle af porcelæn, dekorerede i emaljefarver, mærkede Xuantong 1909-1912 og periode. Diam. 12 cm. (2)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
11.500 DKK -
1743/1574
Kinesisk skål af porcelæn, dekoreret i emaljefarver med sommerfugle, Guangxu 1875-1908 mærke og periode. Diam. 13,5 cm.
Vurdering :
8.000–12.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
1743/1573
Et par kinesiske skåle af porcelæn, dekorerede i emaljefarver med sommerfugle, indvendig med karper. Republik. Diam. 12 cm. (2)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
1743/1572
Kinesisk famille lågfad af porcelæn, dekoreret i famille rose farver på gul grund. Guangxu mærke og periode. Diam. 26 cm.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
11.500 DKK -
1743/1561
Et par kinesiske runde fade af porcelæn, dekorerede i emaljefarve og guld. Guangxu 1875-1908 mærke og periode. Diam. 25,5 cm. (2)
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
1743/1560
Et stort kinesisk Canton fad fremstillet til det arabiske marked. 19. årh. Diam. 38,5 cm.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK -
1743/1509
Et par kinesiske famille verte vaser, balusterformede. Kangxi 1662-1722. H. 31,5 cm. (2)
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
1743/1507
Kinesisk eksport sølv skål, Tuck Chang & Co. Shanghai, ca. 1900. Vægt 620 gr. Diam. 19 cm. Tilhørende stand af udskåret hardwood.
Vurdering :
10.000 DKK Ikke solgt