Auktion 872
Ældre malerier og møbler
3 emner
1739/161
Tre Louis XVI stole af egetræ, hver med sæde og ryg af fletværk. Stemplet "R.Z.H". 18. årh.s slutning. (3).
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
1739/160
Biedermeier sybord af mahogni. 19. årh.s midte. H. 73. B. 73. D. 39.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
1737/5
Peder Mønsted: Gadescene fra Capri. Sign. P. Mønsted Capri 1884. Olie på lærred. 46 x 35.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK