Auktion 872
Moderne kunst og design
1803/511
Henry Heerup: "Fantasihjerte". Sign. på blændrammen Heerup. Olie på lærred. 27 x 45.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
16.500 DKK -
1740/505
Einar Utzon-Frank: "Ungdom", 1923. Sign. Utzon Frank. Figur af bronze. H. 29, L. 16.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
23.000 DKK -
1735/892
Lyfa: Et par Art Deco lysekroner med stel og baldakin af messing, monteret med seks blus med skærme af opalglas. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
1735/678
Sonia Delaunay: Uden titel. Platte dekoreret i farver, glaseret. Sign. S.D, 1/30. D. 30
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
1735/631
Mogens Balle: Komposition. Sign. M.B. Olie på lærred. 46 x 38.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
14.500 DKK -
1735/629
Henry Heerup: Landskab med figur, nisse og mølle. Sign. Heerup 51. Olie på lærred. 45 x 64.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK