Auktion 872
Varia
1738/1680
Stort kinesisk røgelseskar af patineret bronze i arkaistisk stil, 19. årh. H. 13 cm L. 38 cm B. 25 cm. Tilhørende stand af hardwood.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
1735/1584
Thangka med Padmasabhava og hans otte manifestationer. 19. årh. Billedfelt 76 x 53 cm.
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
16.500 DKK -
1735/1594
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
1735/1586
Thangka med Medicin Buddha siddende i sit palads omgivet af buddhaer, bodhisattvaer og elever. Ca. 1900. Billedfelt 59 x 43 cm.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
11.500 DKK -
1735/1583
Fransk "Gammelriflet" bestik af sølv, graveret med våbenskjold for familien Laffon de Ladebat. Paris 19.-20. årh. (135)
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
1735/1567
Kinesisk røgelseskar af bronze. Xuande mærket, men 18. årh. Diam. 14 cm.
Vurdering :
10.000 DKK Ikke solgt
1735/1521
Østrigsk Louis XVI kartelur af forgyldt træ. Sign. "Johan Bentele, Salzburg, No. 592". 18. årh.s slutning. H. 79. B. 36.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1735/1503
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK