Auktion 872
Ældre malerier og møbler
1736/18
AFHENTES - Et par Anglo-indiske stole af rigt udskåret hardwood. Antageligt udført i Bombay, 19. årh.s anden halvdel. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
1733/181
Samuel Lawson: Engelsk George II standur i kasse af mørkpoleret egetræ. Sign. Sam Lawson, Keighley. 18. årh.s midte. H. 209. B. 54. D. 30.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
1727/2
Hollandsk vitrineskab af nøddetræ, indlagt med blomster og bladværk af lyst træ. 18. årh.s anden halvdel. H. 235. B. 138. D. 38.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK