Auktion 1831
Samlerobjekter
1837/1600
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
1837/1513
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
1835/1667
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1831/1657
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
1831/1648
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
550 DKK -
1831/1643
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
1831/1627
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
360 DKK -
1831/1616
"Eva Montgomery" skibsmodel af bemalt træ og rigning samt mindre skib i montre. Montre H. 46 cm. D. 24 cm. B. 75 cm.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
1831/1613
"Rota" skibsmodel af bemalt træ og rigning i montre. Montre H. 45 cm. D. 27 cm. B. 67 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
1831/1607
Diorama med fuldriggeren "Veile", mindre sejlskib og fyrtårn. 45 x 74 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.250 DKK -
1831/1610
Lille skibsmodel af bemalt træ og rigning i montre. Montre H. 30 cm. D. 16 cm. B. 38 cm.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
1831/1601
Halvskibsmodel af dampskib "Tyr" med dansk flag i diorama. 27 × 52 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
1831/1608
Hvid damaskdug med 12 tilhørende mundservietter, broderet med kronet monogram. 20. årh.s begyndelse. Dug L. ca. 340. (13)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
1831/1604
Halvskibsmodel af dampskib "Jomsborg" med dansk flag i diorama. 37 × 53 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
1831/1592
Halvskibsmodel af dampskib "Christine" med dansk flag i diorama. 37 x 78 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
1831/1598
Halvskibsmodel af dampskib "J.C.Jacobsen" med dansk flag i diorama. 33 x 64 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
1831/1595
Halvskibsmodel af hjuldamperen "Kureren" med dansk flag i diorama. 37 x 88 cm.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
1831/1589
Halvskibsmodel af fuldriggeren "Alexander" med engelsk flag i diorama. 52 × 82 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
1831/1586
Halvskibsmodel af dampskib "Odin" med dansk flag i diorama. 29 × 55 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
1831/1583
Axel Dragsted: Skibsmodel af tin signeret Axel Dragsted i montre. Montre H. 41 cm. D. 26 cm. B. 42 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.200 DKK -
1831/1579
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
360 DKK -
1831/1578
DSB stationsklokke af patineret bronze, stemplet "62". 20. årh.s midte. H. 23. Diam. 30.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
500 DKK -
1831/1576
"Lavinen", "Gribben" og "Niels Greve". Tre navneskilte af egetræ med bogstaver af bronze. L. 58,5-74. (3)
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
480 DKK -
1831/1567
Fransk bordlampe af porcelæn og montering af bronze. 19. årh.s slutning. H. inkl. montering 65 cm.
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
1831/1546
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
1831/1545
Barok dåbsfad af messing. Antagelig tyskland 18. årh. Diam. 57 cm.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
1831/1539
Jacques Francois Joseph Saly, efter: Barnehoved. Gips, 20. årh. H. 46 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
1831/1535
Nyrokoko stage af forgyldt bronze, 19. årh.s slutning. Senere monteret til lampe. H. inkl. montering 52 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1831/1534
Bronze kopi af romersk fad, fundet i Hoby, Lolland. Vægt 6569 gr. Diam. 33 cm B. 43 cm.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
1831/1532
En samling "Fortune trees" af rav, monteret på træ og sten. H. 7,5-28 cm. (15)
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
800 DKK -
1831/1527
Parasol af silke og sorte kniplinger, monteret med håndtag af ben og sølv, prydet med stene. Antagelig Rusland. Ca. 1900. L. 66. Diam. 52.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
1831/1524
Russisk kunstner, 20. årh.s begyndelse: Russisk skrin med Osman cigaretter. L. 25. Proveniens; Storfyrstinde Anastasia Mikhailovna af Rusland (1860-1922).
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1831/1503
Polyphon spillemaskine i kasse af nøddetræ. 19. årh. Medfølgende 25 plader i senere opbevaringskasse. H. 90 cm. B. 69 cm. D. 37 cm. Plade diam. 50 cm.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
17.000 DKK