Auktion 1831
Moderne malerier
-
2017/560
Jens Birkemose: "The rain in Brassil". Sign. monogram. Olie på krydsfinér. 150 x 100.
Vurdering :
10.000 DKK Ikke solgt
-
1933/664
Harald Sonesson: "Det er tanken som tæller". Syv original illustrationer på to ark. Bladstørrelse 22 x 56,5 og 21,5 x 56,5. (2)
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
800 DKK -
1916/737
Jørgen Waring: Komposition. Sign. Jørgen Waring 80. Akryl på plade. 70 x 100.
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
650 DKK -
1916/735
Karl Larsen: Kystparti. Sign. Karl Larsen. Olie på plade. 54 x 73.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
-
1911/710
Robert Jacobsen: Abstraktion. Sign. Rob. Jacobsen. Vandfarve og gouache på papir. Lysmål 64 x 49.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
1904/863
Inger Hanmann: Tre små relieffer. Usign. Emalje på metal. H. 20. B. 34. H. 24. B. 13. Diam. 25. (3)
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.300 DKK -
1843/567
Inger Hanmann: Uden titel. Usign. Emalje på metal. 37 x 70.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
1841/675
Alfred Madsen: "Jernlåge", 1981. Sign. på bagsiden samt årstal. Olie på lærred. 65 x 95.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
1841/657
Bentemarie Kjeldbæk: "Moderne dame 2", 1992. Sign. på bagsiden samt titel og årstal. Olie på lærred. 95 x 85. Uindrammet.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
1840/991
Svend Saabye: Grønt landskab med personer i samtale. Sign. Saabye. Olie på lærred. 53 x 67.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1839/552
Gunleif Grube: "Rødt begær". Sign. Gunleif, 2001. Olie på lærred. 125 x 110.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
17.000 DKK -
1838/1009
Svend Saabye: Landskab med huse. Sign. Saabye. Olie på lærred. 63 x 92.
Vurdering :
1.000 DKK Ikke solgt
-
1838/724
Thorvald Hagedorn-Olsen: Kystparti. Sign. Hagedorn-Olsen. Olie på lærred. 50 x 60.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1836/711
Karl Bovin: Kystparti. Sign. Karl Bovin. Olie på papir monteret på masonite. 28 x 34.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
1836/714
Lauritz Hartz: Landskab, Nordstrand. Sign. L.H. Olie på lærred. 58 x 70. Står på hylde 5 i moderne.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
-
1836/585
Yoshio Nakajima: Fem collager. Fire sign. Mixed media på papir. Bladstørrelser fra 60 x 40 til 32 x 37. Uindrammet. (5)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
1835/669
Knud Kyhn: "Vandrefalk jager ænder". Sign. monogram 48. Olie på lærred. 91 x 112.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
1835/547
Jens Sørensen: "Revolution", ca. 1925. Sign. Jens Sørensen. Olie på lærred. 110 x 138.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
1835/539
Jonas Hvid Søndergaard: "Boarding". Sign. på bagsiden. Akryl på lærred. 205 x 200. Uindrammet.
Vurdering :
15.000 DKK Ikke solgt
-
1834/873
Svend Saabye: Landskab med marker. Sign. Saabye. Olie på lærred. 55 x 70.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
1834/816
Kjeld Appel: Komposition med figur. Sign. KA. Akryl på lærred. 115 x 35.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
500 DKK -
1834/755
Erik A. Frandsen: Komposition. Sign. Erik A. Frandsen. Mixed media på papir monteret på lærred. 100 x 70.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
1834/501
Karl Isakson: "Landskab från Smaaland (Holsby Brunn)", ca. 1914-16. Usign. Olie på lærred. 39 x 51.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
1831/861
Dansk maler, 20. årh.: Strandparti. Sign. Utydelig signatur, 19?? Olie på lærred monteret på træ. 30 x 42.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
1831/857
Ortwin Nøbbe: Cirkusmanege med akrobater, løvetæmmer m.m. Sign. monogram 03, 79. Olie på masonit. 61 x 81.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
1831/852
Kristian Begtorp: "Septemberskyer, Helgenæs". Sign. Begtorp 73. Olie på lærred. 77 x 92.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
1831/848
Lars Swane: Udsigt gennem et vindue, karm med konkylie. Sign. Lars Swane 1961. Olie på lærred. 75,5 x 60.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
1831/818
Anna Sørensen: Komposition. Sign. på bagsiden Anna Sørensen, AS 2007. Olie på lærred. 40 x 30.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
1831/810
Ebba Carstensen: Figurer ved et bord. Sign. Ebba Carstensen samt på bagsiden 43. Olie på lærred. 80 x 95.
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
1831/808
Flemming Rodian: "Noget fra hverdagen", 1977. Sign. Rodian. Olie på lærred. 67 x 92.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.900 DKK -
1831/803
Ubekendt maler, 20. årh.: "Nature Morte". Sign. Vincze, Tempera-1960. Bly og tempera på papir. Lysmål 34,5 x 52,5.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
550 DKK -
1831/804
Jens-Flemming Sørensen: Komposition. Sign. på bagsiden Jens-Flemming Sørensen 1962-63. Olie på lærred. 80 x 66.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
1831/797
Dansk maler, 20. årh.: Kompositioner. Sign. Sys P. Tre olie på lærred. 54,5 x 51 - 60 x 45,5. (3)
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
280 DKK -
1831/796
Ib Eisner: Efterårslandskab. Sign. Ib Eisner. Olie på lærred. 50 x 60.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
1831/795
Italiensk maler, 20. årh.: Blomstrende frugttræer. Utydeligt monogram. Olie på malerpap. 19 x 29.
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
1.350 DKK -
1831/794
Eigil Wendelboe-Jensen: Rødben i vandkanten. Sign. E. Wendelboe J. 1923. Vandfarve på papir. Bladstørrelse 47,5 x 62.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
500 DKK -
1831/778
Erik A. Frandsen: Komposition. Sign. Erik A. Frandsen 96. Mixed media på papir monteret på lærred. 100 x 70.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
1831/769
Ulla Henriette Bille: Portræt af en ung kvinde. Sign. U. Bille. Olie på lærred monteret på malepap. 50 x 40.
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
1.250 DKK -
1831/753
Jack Kampmann: Bygd, Færøerne. Sign. Jack Kampmann. Olie på lærred. 38 x 46.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
1831/744
Mona Askær: Abstraktion. Sign. på bagsiden Mona Askær, 2016. Akryl på lærred. 70 x 70. U.r.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
750 DKK -
1831/738
Harald Sonesson: Stumpen får en buket. Sign. HS. 12 Stumpen originaltegninger på tre ark. Bladstørrelse 19,5 x 56. U.r. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
1831/735
Svend Johansen: Sommerfuglejagt. Sign. monogram SJ. Gouache på papir. Bladstørrelse 43 x 27,5.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.800 DKK -
1831/728
Albert Bitran: Komposition. Sign. på bagsiden af indramningen. Oliepastel på papir. Lysmål 38,5 x 27,3.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
1831/727
Mini Blume: "Købke Parafrase". Sign. på bagsiden Mini Blume, 96. Olie på lærred. 206 x 120.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1831/722
Hans Voigt Steffensen: Landskab med græssende heste, 1976. Sign. med årstal på bagsiden. Olie på lærred. 25 x 30.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
1831/719
Ludvig Jacobsen: Scene fra Lully og Molières "Le Mariage Forcé". Olie på lærred. 60 x 48.
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
460 DKK -
1831/710
Anna Sørensen: To kompositioner. Sign. på bagsiden AS og Anna Sørensen 2007. Olie på lærred. 30 x 30. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
1831/714
Niels Christian Daugaard: Opstilling i en vindueskarm. Sign. Daugaard. Olie på lærred. 91 x 118.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.300 DKK -
1831/712
Mogens Vantore: Kvindelig model. Sign. Vantore. Olie på lærred. 60 x 40.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
1831/708
Inge Hørup: "Figurer i blæsevejr". Sign. Inge Hørup, 2002. Olie på lærred. 69,5 x 60.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
1831/706
Villy Emil Hansen: U.T. Sign. på bagsiden med kunstnerens stempel 1976. Olie og akryl på masonit. 122 x 100. U.r.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
1831/696
Gunner Ditlefsen, Olaf Rude: To kompositioner. Begge sign. Tempera på papir samt litografi. Lysmål 49 x 62 og 47 x 57. (2)
Vurdering :
1.000–1.200 DKK Hammerslag:
280 DKK -
1831/687
Peter Louis-Jensen: Komposition, 1997. Sign. med årstal på bagsiden. Mixed media på masonit. 122 x 112.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
1831/691
Stephan Rostrup: Komposition. Usign. Olie på lærred. 100 x 100. Uindrammet.
Vurdering :
1.000–1.200 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
1831/692
Peter Brandes: Komposition. Sign. P. Brandes 90. Mixed media på papir. Bladstørrelse 40 x 35.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
1831/671
Paul Høm: Pige i solfyldt interiør. Sign. Høm 54. Olie på lærred. 75 x 100.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
13.500 DKK -
1831/685
Albert Bertelsen: Interiør med figur og symaskine. Sign. Albert 51. Olie på lærred. 81 x 109.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
1831/682
Erling Jørgensen: Abstraktion. Sign. Erling Jørgensen 1953 samt på bagsiden. Olie på lærred. 40 x 31.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
1831/681
Svend Saabye: Skovsneppe. Sign. Svend Saabye, 18/1-78 med dedikation. Vandfarve på papir. Lysmål 30 x 43.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.300 DKK -
1831/674
Kjeld Jensen: Komposition. Sign. K. J. 65. Olie på lærred. 60 x 74. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.200 DKK -
1831/670
Kay Christensen: Rødt interiør, 1960. Sign. Kay C., dateret på bagsiden. Olie på lærred. 50 x 66.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK