Auktion 1831
Varia
-
1917/1509
To kinesiske tempelvogtere af emalje sur biscuit. 19. årh H. inkl. baser 29 og 31. (2)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
-
1917/1503
Prydbæger af elfenben med stand af træ med indlægninger. Meiji 1868-1912. H. inkl. stand 33.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
-
1845/1704
Canton emalje lysestage, tre vaser og to thekander af porcelæn. 19.-20. årh. H. 10,5-20. (6)
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
250 DKK -
1839/1593
Kinesisk snusflaske af porcelæn dekoreret i farver og guld med figursceneri, Qianlong mærket og fra perioden. H. 6 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
1838/1668
Guillaume Coustou, efter: "Chevaux de Marly". Betegnet Coustou. Figur af patineret bronze. Ca. 1900. H. 40.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.200 DKK -
1838/1647
Smørkrukke af sølv med indsats af blåt glas. Mester P. Hertz, 1884. H. 15,5.
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
-
1837/1651
To dørbeslag af messing det ene med knop det andet med håndtag i form af hånd og pind. Ca. 1800. (4)
Vurdering :
1.500 DKK Ikke solgt
-
1837/1600
Et par franske Charles X form kandelabre af forgyldt og patineret bronze. 19. årh.s slutning. H. 53 cm. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
1837/1513
Et par franske empireform kandelabre af forgyldt bronze. 19. årh. H. 53 cm. (2)
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
1836/1557
Kinesisk figur af træ af ældre mand, formentlig Lao Tse. 20. årh. H. 21 cm.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
750 DKK -
1835/1667
Fem håndbyggede modelskibe af delvis sortmalet fyrretræ. 20. årh. L. 25-41. (5)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1835/1656
Fuglebur af metal og bronze, med mekanisk fugl og ur, optræk i bunden. 19. årh. H. 11,5.
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
-
1835/1652
Kinesisk familie rose kaffekande af porcelæn, dekoreret i farver og guld med blomster. 18. årh. H. 21.
Vurdering :
1.500 DKK Ikke solgt
-
1835/1651
Kinesisk vase af porcelæn, dekoreret i emaljefarver med De otte udødelige og blomster. 20. årh. H. 44.
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
250 DKK -
1835/1525
Stor kinesisk alterstage af bronze med to gennembrudte glober med drageslyng, stående på tresidet fod hver med Fo-hundhoved. 18.-19. årh. H. 81 cm.
Vurdering :
10.000 DKK Ikke solgt
-
1835/1517
Udstoppet sneppe i oval ramme af egetræ med konveks glas. Ca. 1900. H. 54. B. 45.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
1834/1694
Sèvres tallerken af blødt porcelæn, dekoreret i farver med blomster. 18. årh. Diam. 24.
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
260 DKK -
1834/1687
Engelsk ramme af sølv, bagbeklædning med blåt velour. Mester P. H. Vogel & Co, Sheffield, 1991. H. 36. B. 27.
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
1834/1685
Et par Satsuma vaser af fajance og Kutani vase af porcelæn. Japan. 20. årh. H. 15,5 og 16. (3)
Vurdering :
800 DKK Hammerslag:
240 DKK -
1834/1682
Opsats af porcelæn og bronze, gennembrudt kurv dekoreret i farver og guld med brogede blomster. 19. årh.s slutning. H. 18,5.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.150 DKK -
1834/1677
Et par store japanske vaser. Meiji 1868-1912. H. 75 cm. (2)
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.350 DKK -
1834/1678
Kinesisk bakke af udskåret træ, ilagt silkebroderi under plade af glas. Sen Qing ca. 1900. L. 51 cm B. 23 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1834/1645
Et par kandelabre af porcelæn og bronze samt et par vaser af porcelæn. Sevrès stil. 20. årh. H. 36 og 23. (4)
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
1831/1668
Fem proptrækkere af tin og jern. Ca. 1900. L. 10-12,5. (5)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.200 DKK -
1831/1666
"Stjerne Riflet Jul". Middagsservice af benporcelæn, Kgl. P., dekoreret med sløjfer og granguirlande i transferprint og guld. (15)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
1831/1665
Et par lysestager af delvis forgyldt og patineret bronze, rigt støbt med løvehoveder og ornamentik. Ca. 1900. H. 29. (2)
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
500 DKK -
1831/1664
Et par prydvaser af patineret og bronzeret metal, støbt med masker og ornamentik. Ca. 1900. H. 49,5. (2)
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
250 DKK -
1831/1663
Schweizisk rejseur af messing, otte dags-værk med alarm. Looping 15 jewel. 20. årh. H. ekskl. hank 13,5.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
850 DKK -
1831/1662
Krucifiks af udskåret træ, stående på base af sortlakeret træ og skildpadde. 19. årh. H. 73.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.200 DKK -
1831/1661
Kinesisk flaskevase af porcelæn, dekoreret i blå med krysantemum og fugle i grene. Kangxi mærke, men 19.-20. årh. H. 26.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
1831/1659
Fire figurer af udskåret og forgyldt træ, prydet med glasflusser. Mandalay stil. 19.-20. årh. H. 20-28,5. (4)
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
300 DKK -
1831/1657
"Thorvaldsen. Sa vie et son oeuvre" af Eugène Plon. Indbundet i rødt maroquin prydet med svensk-norsk rigsvåben.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
1831/1655
Cylindrisk tobakskrukke af træ. Mrk. Dunhill London, made in Italy. H. 13. Diam. 13.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
850 DKK -
1831/1654
Kinesisk skål af jade med montering af delvis forgyldt sølv i form af føniks og inskription. 20. årh. H. 4,5. Diam. 10.
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
1831/1648
Mikroskop og -hoved, den ene i transportkasse af træ. Udført hos Carl Zeiss, Jena. (2)
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
550 DKK -
1831/1642
Grønlandsk perlebroderi billede. Ca. 1975. Rammemål 104 x 84.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
1831/1653
Otte kinesiske famille rose figurer af porcelæn i form af daoitiske guder. 18.-19. årh. H. 21,5-23,5. (8)
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
1831/1652
Kinesisk vase af porcelæn, dekoreret med sang de boeuf-glasur. Monteret som lampe. 19.-20. årh. H. 42.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
1831/1651
Barok målebæger? af malm med støttefod, indvendig fortinnet. 18. årh. H. 5,5. L. 22.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
750 DKK -
1831/1650
Et par samt enkelt dørhåndtag af messing støbt med fabeldyr. 18. årh. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1831/1649
Louis XVI dørlås af jern med håndtag af messing, to nøgler medfølger. Ca. 1780. H. 13. B. 20.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
1831/1640
To kinesiske hatstands af porcelæn, dekorerede i farver og guld med kvinder i have og dyr. 19.-20. årh. H. 28. (2)
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
270 DKK -
1831/1647
Seks dækketallerkener af sølv. Udført hos K. C. Herman samt Cohr m.fl. 1920-30'erne. Diam. 24,5-25. (6)
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
1831/1646
Et par barokform stager af messingmalm, balusterformet stamme opsat på sekskantet fodstykke. 19.-20. årh. H. 26. (2)
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Ikke solgt
-
1831/1645
Dobbeltkapslet herrelommeur med støvkapsel af 14 kt. guld. 20. årh.s begyndelse. Vægt ca. 90 gr. Diam. 4,8.
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
-
1831/1644
Fragment af plakette af porcelæn, dekoreret i farver med ruin og kystlandskab. 18.-19. årh. Ramme 21 x 22.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
750 DKK -
1831/1643
Tre billardkugler af udskåret elfenben. 19. årh. Diam. 6,5. (3)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
1831/1641
Dørhåndtag af bronze. Ca. 1780. L. 17,5.
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
500 DKK -
1831/1639
Kutani vase af porcelæn, dekoreret i farver og guld på rød grund med figurer. Meiji 1868-1912. H. 15.
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
270 DKK -
1831/1637
Husquarna enkeltskuds haglgevær model 14 med Remington lås uden nummer i kaliber 16. (1)
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
1.250 DKK -
1831/1636
Friderich Ostermann: En jernbeslået fuldskæftet flintlåsriffel. Ca. 1710. L. ca. 77 cm.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
1831/1635
Flintdolk type II i grålig flint ca. 18,5 cm. lang. (1)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
1831/1634
Dansk musket M/1794 ændret til perkussion og med afkortet forskæfte.
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
800 DKK -
1831/1633
Tysk hirschfænger i skede og to krudthorn. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
1831/1632
Færøsk grindekniv med greb og skede af mahogni, rigt indlagt med grindehval og fangstredskaber af messing. Mora klinge af rustfrit stål. 20. årh. L. 36.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.400 DKK -
1831/1631
Lommeur af 14 kt. guld med sidetryk. 1880-1900. Vægt ialt 67 gr. Kassediam. 43 mm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
1831/1630
To par dørhåndtag i form af hånd med pind. Ca. 1800. L. 14,5 og 11. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
1831/1629
Baccarat m.fl.: "Medici" vase og isspand af slebet krystalglas. 20. årh. H. 19 og 14. (2)
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
800 DKK -
1831/1628
"Perlestellet". Fad af porcelæn, dekoreret i farver og guld med blomster. Kgl. P. Unummereret. Diam. 30.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
1831/1627
Stofbeklædt handskeæske, prydet med plakette i form af relief, samt fotoalbum. 19.-20. årh. Handskeæske L. 42. (2)
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
360 DKK -
1831/1626
Ostindisk fiskefad med rist af porcelæn, dekoreret i underglasur blå med blomster og frugt. 18.-19. årh. L. 42. B. 36.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.300 DKK