2423/500Aarhus
Michael Kvium: "Obey the colours". Sign. Kvium 18, 20/55. Litografi i farver på Velin d'Arches. Bladstørrelse 100 x 70.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/501Lyngby
Bodil Manz: Oval skål af tyndt porcelæn med trappevæg. Lyseblå- og sortglaseret geometrisk dekor. H. 16. L. 28.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2423/502Lyngby
Hanne Varming: "Nicole med stol". Sign. Hanne Varming 1996. Bronze. H. 58.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/503Aarhus
Vurdering :
25.000 DKK Næste bud:
2423/504Lyngby
Jane Reumert: Rund skål af delvis glaseret stentøj. Indvendigt indridset med tre fjermotiver. H. 13-13,4. Diam. 19,3-19,7.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/505Lyngby
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Næste bud:
2423/506Aarhus
HuskMitNavn: Uden titel, 2011. Usign. Akryl på lærred. 120 x 100.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud:
2423/507Lyngby
Svend Aage Holm Sørensen: Bordlampe af mosgrønt glas med base af sortlakeret metal og montering af sort plast. H. 54./59,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2423/508Lyngby
Salvador Dali: "Lady Godiva with Butterflies", 1984 (1976). Betegnet Dali, 301/350.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Næste bud:
2423/509Aarhus
Finn Juhl: Garderobeskab af teak med skydelåge af blålakeret træ. Udført hos House of Finn Juhl. H. 180. B. 80. D. 50.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2423/510Lyngby
Kai Nielsen: To blanc de chine skulpturer modelleret i form af hhv. mand og kvinde med børn på delfiner. H. hhv. 37,5 og 42. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/511Lyngby
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
2423/512Aarhus
Poul Kjærholm: “PK 31/2”. Fritstående to-pers. sofa med stel af matforkromet stål. E. Kold Christensen. L. 137.
Vurdering :
2423/513Aarhus
Skandinavisk design: Rundt sofabord af birketræ, stamme afsluttet på trepasfod. 1940-50'erne. H. 56. Diam. 75.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2423/514Lyngby
Frederik Næblerød: "Sea Urchin". Sign. F.N. 2017. Glaseret stentøj. H. 30.
Vurdering :
30.000 DKK Næste bud:
2423/515Aarhus
Poul Kjærholm: "PK-22 ". Lænestol med stel af børstet stål og peddigrør. Fritz Hansen.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2423/516Aarhus
Hans J. Wegner: "RY 25". Skænk af riopalisander, front med jalousilåger. Udført hos Ry Møbler. H. 80. B. 200. D. 49.
Vurdering :
40.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/517Lyngby
Carl-Henning Pedersen: Uden titel. Sign. CHP, 1993, Zermatt. Akvarel og goauche på papir. Bladstørrelse 74 x 55.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud:
2423/518Aarhus
Mogens Koch: Skriveklap af eg beklædt med Nigerskind, beslag af messing. H. 76. B. 76. D. 5,5.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2423/519Aarhus
Børge Mogensen: Et sæt på seks armstole med stel af eg. Sæde og ryg udspændt med kernelæder. (6)
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Næste bud:
2423/520Lyngby
Michael Kvium: "Øret". Usign. Massiv marmor. Unika. H. 31. B. 80. D. 45. Med tilhørende sokkel.
Vurdering :
125.000–150.000 DKK Næste bud:
2423/521Aarhus
Poul Kjærholm: “PK 54”. Cirkulært bord med plade af lyst flintrullet marmor, kubeformet stel af matforkromet stål.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Næste bud:
2423/522Lyngby
Kay Fisker: Skulpturel kande af sterlingsølv. Udført hos A. Michelsen. H. 18,4.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2423/523Lyngby
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/524Aarhus
Dansk møbeldesign: Et par lænestole af bejdset eg, løse hynder betrukket med grønligt møbelstof. 1940'erne. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2423/525Lyngby
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/526Lyngby
Michael Kvium: "Naiv opstilling". Sign. Kvium 95, 140/650. Litografi i farver. Bladstørrelse 70 x 50.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/527Aarhus
Johnny Madsen: To figurer. Sign. Johnny Madsen. Akryl på lærred. 120 x 100.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Næste bud:
2423/528Lyngby
Frits Henningsen: Fritstående chatol af cubamahogni. H. 103. B. 112. D. 57.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/529Lyngby
Egon Mathiesen: "Plantagen", 1955. Sign. på bagsiden EM med datering. Olie på lærred. 102 x 84.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2423/530Aarhus
Sergei Sviatchenko: "The contours of the forgotten stories", 2013. Sign. Olie på lærred. 130 x 110. Uindrammet.
Vurdering :
15.000–18.000 DKK Næste bud:
2423/531Lyngby
Frits Henningsen: Tobaksskab af massiv nøddetræ, front med profileret skuffe, greb af messing.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2423/532Lyngby
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Næste bud:
2423/533Aarhus
Jens Søndergaard: Sommerlandskab fra Thy. Sign. Jens Søndergaard. Olie på lærred. 86 x 120.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Næste bud:
2423/534Lyngby
Hans J. Wegner: "Kinabord". Spisebord af kirsebærtræ med udtræk og to tillægsplader. (3)
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
2423/535Lyngby
Jørgen Nash: Uden titel. Sign. på bagsiden Jørgen Nash. Olie på plade. 100 x 100.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2423/536Aarhus
Kay Christensen: Interiør med pige. Sign. Kay C. Olie på lærred. 51 x 66.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2423/537Lyngby
Ernst Kühn, tilskrevet: Kommode af mahogni. Front med ni skuffer med messinggreb. H. 100. B. 110. D. 53.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2423/538Lyngby
Michael Kvium: "Stuepigen", 1986. Sign. på bagsiden Kvium 86 med titel. Olie på lærred. 100 x 120.
Vurdering :
60.000–80.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/539Aarhus
Kari Svensson: “Forårsdis”. Sign. KS-95 samt på blændrammen Kari Svensson, Torshavn. Olie på lærred. 115 × 135.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2423/540Lyngby
Børge Mogensen: "BM 61". Sæt på 12 stole af eg. Sæde og ryg med flet. (12)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/541Lyngby
Poul Isbak: Stol. Sign. PI 08. Lys rødbroget granit. H. 25. B. 15. D. 18.
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
2423/542Aarhus
Dansk møbeldesign: Et par lænestole med stel af bejdset bøg, betrukket med flerfarvet møbelstof. 1940-50'erne. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2423/543Lyngby
Dansk møbeldesign: Sæt på fire armstole af bøg. Sæde og ryg med flettet søgræs. (4)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2423/544Lyngby
Kehnet Nielsen: "Isolde", 1990. Sign. Kehnet Nielsen på bagsiden. Olie på lærred. 130 x 100.
Vurdering :
2423/545Aarhus
Ib Kofod-Larsen: "Elizabeth". Lænestol med stel af wengé, betrukket med naturskind. Udført hos Brdr. Petersen, 2021.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud:
2423/546Lyngby
Harald Nielsen: "Pyramide". Bestiksæt af sølv og sterlingsølv. Georg Jensen 1926-1930 samt efter 1945. (85)
Vurdering :
2423/547Lyngby
Wilhelm Freddie: "Olympia". Sign. Freddie 81. Mixed media på papir. Lysmål 62 x 49.
Vurdering :
2423/548Aarhus
Dansk snedkermester: Tre-personers Art Decó sofa med stel af mahogni. 1930'erne. L. 245.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2423/549Lyngby
Fabienne Jouvin: Cylindrisk cloisonné lågkrukke med geometrisk dekor af grå, hvid, sort og orangefarvet emalje. H. 34. Diam. 15.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/550Lyngby
Hans Scherfig: “Skaberak-tapir”. Sign. Scherfig 1968, 227/260. Litografi i farver. Lysmål 49 x 66.
Vurdering :
2423/551Aarhus
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
2423/552Lyngby
Vilhelm Lauritzen: “Studielampe”. Et par væglampetter af messing med halvkugle formede skærme af opalglas. Model nr. 10630. Udført hos Louis Poulsen. (2)
Vurdering :
2423/553Lyngby
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2423/554Aarhus
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2423/555Lyngby
Poul Henningsen: "Bombardement". "PH-2/1". Ni-armet lysekrone med stel af bruneret messing, skærme af matglas.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud:
2423/556Lyngby
Kirsa Andreasen: Uden titel, 2021. Sign. monogram på bagsiden. Olie på lærred. 60 x 70. Uindrammet.
Vurdering :
2423/557Aarhus
Hans J. Wegner: "GE 290A og 290". Høj- og lavrygget lænestol af eg, betrukket med mønstret møbelstof. (2)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2423/558Lyngby
Poul Henningsen: “PH-2/2”. Et par skærmsæt af gulmalet matglas bestående af to O-skærme, to M-skærme samt to U-skærme. (6)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2423/559Lyngby
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2423/560Aarhus
Hans J. Wegner: "GE 290/2". To-personers sofa af eg, løse epedahynder betrukket med mønstret møbelstof. L. 130.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: Dit bud: