2421/956
Kjeld Appel: Figurkomposition. Usign. Olie på lærred. 100 x 100. Uindrammet.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2421/955
Finn Mickelborg: Uden titel. Sign. på bagsiden F. Mick. Olie på lærred. 82 x 103.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2421/934
Th. Lund Bisgaard: Figurer ved havet. To kompositioner. Sign. Olie på lærred. 29 x 39 og 39 x 49. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2421/928
Peter Nyborg: "Arrows of Shetland", 1997. Sign. Nyborg 97; Sign. med titel på bagsiden. Olie på lærred. 81 x 65.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.300 DKK -
2421/907
Ib Eisner: “Omkring Hubertusjagten". Sign. Ib Eisner. Olie på lærred. 36 x 42.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2421/906
Lise Blaabjerg: Uden titel. Usign. Olie på lærred. 85 x 65.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2421/899
Ib Eisner: "Damen med den grønde paraply". Sign. Ib Eisner med titel på bagsiden. 50 x 60.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
2421/892
Ronald Burns: Komposition. 1974. Sign. Ronald Burns med dedikation. Mixed media. Bladstørrelse 48 x 38,5.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2421/890
Ib Eisner: Folkeliv på Bakken. Sign. Ib Eisner 53. Olie på lærred. 80 x 100. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2421/886
Aage Gitz-Johansen: Komposition med kvinde og fugl. Sign. Gouache. Bladstørrelse 42 x 56. Uindrammet.
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2421/861
Ib Eisner: "Oktober, Dyrehaven". Sign. Ib Eisner med titel på bagsiden. Olie på lærred. 60 x 70.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2421/854
Aage Gitz-Johansen: "Piatis - Lappland", 1954. Sign. Olie på papir. Bladstørrelse 28,5 x 39,5. Uindrammet.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2421/794
Henrik Have: Uden titel, 1989. Sign. Have. 89. Mixed media på plade. 122 x 200.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2421/793
Yasin Atia: Uden titlel. Sign. Yasin Atia, 2003. Olie på lærred. 80 x 100.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Ikke solgt
2421/788
Jan Christensen: Uden titel, 2024. Sign. monogram; Sign. med datering på bagsiden. Olie på lærred. 80 x 100.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2421/778
Johannes Hofmeister: Fra Klovenhøj ved Hjørring Bjerge. Sign. JH. Olie på lærred. 71 x 87.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2421/768
Ubekendt maler, 20. årh.: Snelandskab med birketræer. Sign. M. Pyaskovsky 96. Olie på plade. 68 x 68.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2421/767
Henrik Busk Andersen: Figur. Sign. monogram. Akryl på lærred. 180 x 100.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2421/766
Robert Storm Petersen: "Cafe Matrosens Lyst". Sign. RS. Tusch på papir. Lysmål 26 x 34.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2421/756
Francois Martin: "Etat des Lieux". Usign. Mixed media på papir med collageelementer. Lysmål 81 x 121.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2421/749
Søren Andersen: "Hytter, tipperne", 2004. Sign. SA samt på blændrammen Søren Andersen. Olie på lærred. 38 x 55.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.750 DKK -
2421/740
Henrik Busk Andersen: Figurer. Sign. monogram. Akryl på lærred. 50 x 120.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2421/742
Torbjørn Olsen: Studie af en kat, 1979. Sign. Torbjørn Olsen med datering. Bly på papir. Lysmål 25,5 x 20.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Ikke solgt
2421/737
Robert Jacobsen: Komposition. Sign. Robert Jacobsen. Gouache på papir. Bladstørrelse 16 x 15.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2421/735
Poul S. Nielsen: Uden titel. Sign. Ciro (Pseudonym for Poul S. Nielsen). Olie på lærred. 55x46.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2421/734
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
2421/731
Leif Rydeng: Fugle i flugt. Sign. Leif Rydeng. Olie på lærred 43x58.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2421/725
Richard Mortensen: Uden titel. Sign. R.M. 70. Tusch på papir. 65 x 51. Uindrammet.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2421/720
Berit Jensen: "Massernes Pneumatik", 1993. Sign. og dateret på bagsiden. Mixed media på lærred. 185 x 135. Uindrammet.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2421/718
Victor Haagen-Müller: Landskab. Sign. V. Haagen-Müller 42. Olie på lærred. 100 x 120.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2421/713
Niels Macholm: "Selvportræt af kone", 1957. Sign. på bagsiden. Olie på plade. 120 x 137.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
12.500 DKK -
2421/709
Finn Pedersen: Uden titel. Sign. og dateret på bagsiden Finn Pedersen 73. 60x74.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2421/703
Berit Jensen: "Solopgang", 1986. Sign. og dateret på bagsiden. Mixed media på lærred. 165 x 170. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2421/708
Poul Agger: Komposition med ansigt. Sign. Paul Agger 96. Olie på lærred. 40 x 35.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2421/707
Finn Pedersen: Komposition. Sign. Finn Pedersen 72. Olie på plade. 55 x 43.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.800 DKK -
2421/706
Kurt Trampedach: "Chilardicoborda". Sign. Trampedach 79. Mixed media på papir. Bladstørrelse 30 x 21.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
14.500 DKK -
2421/696
Bent Stubbe Teglbjærg: "Fra en blå by", ca. 1992. Sign. monogram på bagsiden. Olie på lærred. 81 x 100.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.850 DKK -
2421/705
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
2421/700
Nils Erik Gjerdevik: “Love, Hate”. Sign. NE. Gjerdevik 91–92. Mixed media og collage på papir. Bladstørrelse 50×65.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2421/694
Øssur Mohr: "Morgenlys, Vinter". Sign. Øssur Mohr 07; sign. og dateret (06) med titel på bagsiden. Olie på lærred. 100 x 80.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2421/693
Jack Kampmann: Færøsk bygd. Sign. Jack Kampmann. Olie på lærred. 24 x 33.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2421/692
Johannes Carstensen: Både på stranden. Sign. Johs C. Olie på lærred. 36 x 44.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2421/691
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2421/683
Axel Lind: Brænding mod en klippekyst. Sign. Axel Lind. Olie på lærred. 27x35.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2421/681
Loui Michael: Surrealistisk komposition, 1976. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 100 x 80.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2421/660
Torbjørn Olsen: Portræt af musikeren Sebastian, 2010. Sign. Torbjørn Olsen med datering. Tuschpen på papir. Lysmål 26 x 17.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2421/658
Stig Weye Hansen: "Signaler", 1982. Sign. monogram. Olie på lærred. 30,5 x 41.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.750 DKK -
2421/649
Erling Steen: Opstilling. Sign. Steen 88. Olie på lærred. 41 x 30.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2421/641
Jens Birkemose: "Tordenvejr - og musik og kat", 2002. Sign. B. Akryl på lærred. 50 x 60. Uindrammet.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
2421/635
Kresten Havgaard: "U.T. (Vervix (olsker))". Sign. på bagsiden Kresten Havgaard I 2005. Olie på lærred. 143 x 150.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
14.500 DKK -
2421/628
Lars Ravn: "Byplanlæggeren". Sign. med titel på bagsiden. Olie på lærred. 62 x 89.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2421/619
Sven Dalsgaard: "Makrelfiskere" og "Sort hav". Begge sign. Sven Dalsgaard 1954. Laveret tusch på papir. Lysmål 35 x 26 og 28 x 40. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2421/616
Bjørn Nørgaard, Per Kirkeby: "Jøde Skolen", 1970. Sign. Bjørn Nørgaard. Collage. Bladstørrelse 54 x 74. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2421/604
Karl Bovin: Nepal. Sign. Karl Bovin 70. Olie på plade. 26 x 36.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2421/607
Sam Kaner: "Golden City #2". Sign S. Kaner 1962; sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 81 x 100.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Ikke solgt
2421/592
Sven Dalsgaard: Tolv kompositioner. Alle sign. Tusch og akvarel på papir. Lysmål 25 x 20. (12)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2421/583
Wilhelm Freddie: Erotisk komposition. Sign. Freddie, 15-10 66. Blyant på papir. Bladstørrelse 13 x 15.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2421/574
Ursula Reuter Christiansen: "Et Eventyr". Sign. Ursula Reuter 78. Mixed media på papir. Lysmål 49 x 39.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2421/568
Karl Bovin: Fem kompositioner. Alle sign. Karl Bovin. Akvarel på papir. Bladstørrelse og lysmål varierer. (5)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2421/560
Johnny Madsen: Figur. Sign. Johnny Madsen. Akryl på lærred. 60 x 80.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
2421/553
Sven Dalsgaard: "Trio". Sign. Sven Dalsgaard, 1980 samt på bagsiden. Olie, akryl og plexiglas på krydsfinér. 119 x 78.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK