2422/26
Barok chatol af valnød med svungen og ligeknækket front, overdel med to døre, bag hvilke hylder samt skriveklap bag hvilken rum og skuffer, underdel med tre skuffer, rigt dekoreret med intarsia og beslag af bronze. 18. årh. H. 223. B. 118,5. D. 66.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Restaureret. Nøgler medfølger.
Vurdering
Hammerslag