“Glückrörchen” af tin, konisk korpus på let hvælvet fodstykke, låg graveret med romertal samt påsat messingpil. Mester Joachim Scherfenberg, Helsingør 1767. H. 19,5 cm.
I de gamle håndværkerlaug var spil om penge forbudt, men spil om drikkevarer var tilladt. Urskiven på låget blev brugt til at bestemme hvem der skulle give den næste omgang, deraf navnet “Glückrörchen”.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Mindre buler, ridser og mærker.
Bemærk: Emnet er omfattet af Hvidvaskloven. Ved hammerslag på 50.000 kr. eller mere inklusivt salær skal køber aflevere kopi af gyldigt billede-id og adresselegitimation for at få udleveret emnet.
Ældre malerier, møbler og varia, 29. april 2024
10 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||