2419/​621

Dansk møbeldesign

“Kunstnermøbel”. Spisebord af mahogni, plade og sarg indlagt og udskåret med grafiske mønstre, balusterformede ben hvorimellem fodlister. Ca. 1900. H. 74. L. 106. B. 73.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Mindre revne i pladen.

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag