2419/​641

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“Y-stolen”. Et sæt på fem armstole af patineret eg, sæder af flettet papirgarn. Model CH 24. Formgivet 1949. Udført hos Carl Hansen & Søn. (5)

Model præsenteret på “Købestævnet” i Fredericia, august 1950.

Litteratur: “Dansk Kunsthåndværk” nr. 11, november 1950, s. 195.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Let løs flet med pletter. En stol med brud i ryggen. Fire løse hynder med lyst skind medfølger.

Vur­dering

12.000 DKK

Hammerslag

11.000 DKK

(Autobud) 11.000 DKK
10.500 DKK
(Autobud) 10.000 DKK
9.500 DKK
9.000 DKK
8.500 DKK