2421/838
Svend Engelund: Siddende nøgen, rygvendt kvinde. Sign. SE. Olie på plade. 13,5 x 17,5.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2421/799
Kræsten Iversen: Opstilling. Sign. K.I. Olie på lærred. 40 x 50.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2421/798
Kræsten Iversen: Formiddagssol ved kysten, Svaneke. Sign. K.I. Olie på lærred. 81 x 102.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.800 DKK -
2421/784
Olivia Holm-Møller: Vaskekoner. Sign. OHM. Olie på lærred monteret på plade. 39 x 51.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2421/759
Robert Storm Petersen: Vittighedstegning. 1-6-44. Sign. Storm P. Tusch på papir. Lysmål 38 x 27,5.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK -
2421/717
Folmer Bendtsen: Skovparti. Sign. Folmer B. 34. Olie på lærred. 100 x 155.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
16.500 DKK -
2421/753
Ole Kielberg: Blomster. Begge sign. OK, 1969. To akvareller på papir. Lysmål 31 x 25 og 20,5 x 27. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2421/727
Johan Thomas Skovgaard: Parti fra Wedi, 1917. Sign. J.T.S., Wedi 1913. Olie på lærred. 27 x 43.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
750 DKK -
2421/722
Ernst Zeuthen: To fiskerbåde. Sign. Ernst Zeuthen 1930. Olie på lærred. 56 x 79.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2421/695
John Christensen: Vinduesparti. Sign. John C, 1936. Oliekridt på papir. Bladstørrelse 15 x 12.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2421/690
Ernst Syberg: Landskab med marker. Sign. Ernst Syberg. Olie på lærred. 32 x 46.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2421/679
Sigurd Swane: To kompositioner. Begge sign. SSw. Olie på lærred. 23 x 33 og 21 x 24. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2421/674
Jens Peter Groth-Jensen: "Huse i vintersol". Sign. Groth Jensen 1977. Olie på lærred. 68 x 55.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2421/669
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2421/657
Povl Schrøder: Siddende kvinde i rød kjole. Sign. Povl Schrøder. Olie på lærred. 48 x 39.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.800 DKK -
2421/653
Svend Engelund: Landskab med huse. Sign. SE. Olie på kraftigt papir. Lysmål 10 x 16,5.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2421/652
Svend Engelund: Interiør med figur. Sign. SE. Olie på kraftigt papir. Lysmål 17 x 16.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2421/646
Jeppe Vontillius: To landskaber. Sign. I.V. Olie på lærred. 30 x 36 og 35 x 30. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2421/643
Kay Christensen: To kompositioner. Sign. på bagsiden. Olie på plade. 35 x 53 og 10 x 17. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2421/631
Svend Engelund: Landskab, Nordjylland. Sign. SE 46. Gouache på karton. Lysmål 20,5x32,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2421/613
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2421/610
Agnete Jensen: Opstilling. Sign. AJ. Olie på lærred. 80 x 67.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2421/593
Jens Søndergaard: Fjordparti. Sign. Jens S, 16. april 55. Akvarel på papir. Bladstørrelse 33 x 46.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2421/544
Jens Søndergaard: "Hedelandskab", 1954. Sign. Søndergaard 54. Olie på lærred. 90 x 102.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
18.500 DKK -
2421/527
Jens Søndergaard: Kunstnerens moder. Sign. Jens Søndergaard. Olie på lærred. 89 x 55.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
2421/512
Jens Søndergaard: Parti fra Rådhuspladsen, København. Sign. Jens Søndergaard. Olie på lærred. 90 x 103. U.r.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK