2421/​105

To dele Canton emalje, bestående af tekande på tripod stand, dekoreret i farver med figurscenerier i kartoucher samt stiliseret bladværk, låg med lotus design; svungen hank med fletværk, 18. årh. H. ekskl. hank 13 cm. Stand med fødder i form af musling af forgyldt metal H. 8 cm. Derudover en tedåse, rektangulær form med afrundede sider og hjørner. H. 8 cm L. 9 cm B. 7 cm. (2)

Alders- og brugsrelaterede spor og mærker. Afslag langs kanter, større afslag på tekandens låg. Reparation på tedåsens top. Nogle hårkrakeleringer.

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

4.600 DKK

10 bud

1157569 4.600 DKK
1135064 4.400 DKK
1157569 4.200 DKK
1135064 4.000 DKK
1157569 3.800 DKK
1135064 (Autobud) 3.600 DKK
1157569 3.600 DKK
1135064 3.400 DKK
1157569 3.200 DKK
1135064 3.000 DKK