Jais Nielsen (f. København 1885, d. Hellerup 1961)
Vase af stentøj modelleret med bibelske motiver, skrift og små “hanke”. Dekoreret med Sung glasur med enkelte blå elementer. Sign. Jais, 2966. Unik. Kgl. P. H. 20,7.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 14. maj 2024
10 bud