2420/309
Safavid krukke af frittegods, dekoreret i blåt med stiliseret blomstermotiv i kartoucher. Iran. 18. årh. H. 19.
Reparation og kanthak på halsrand. Brændt på den ene side. Glasurafskalninger på den ene side af korpus. Overfladeridser. Afslag på fodrand.
Vurdering
Hammerslag