2421/668
Kai Nielsen: En proptrækker formet som en liggende kvinde. Sign. Kai Nielsen. Bronze. H. 12,5. B. 10.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2421/667
Hans Henrik Lerfeldt: Komposition med kvinde. Sign. Lerfeldt 77, 291/300. Litografi i farver. Bladstørrelse 72 x 56.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2421/666
Carl-Henning Pedersen: Komposition. Sign. Carl-Henning Pedersen 1978. Litografi i farver. Bladstørrelse 76×56.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.850 DKK -
2421/665
Gudrun Lauesen: Hvilende føl. Sign. monogram GL samt stemplet L. Rasmussen, København. Patineret bronze. H. 16. L. 29. D. 24.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2421/663
Carl-Henning Pedersen: “Historien om en moder”. Sign. Carl-Henning Pedersen 1985, H. C. Litografi i farver. Lysmål 56 x 43.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.350 DKK -
2421/662
Andreas Wargenbrant: Dalahest. Sign. monogram. Forgyldt bronze. H. 34.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2421/660
Torbjørn Olsen: Portræt af musikeren Sebastian, 2010. Sign. Torbjørn Olsen med datering. Tuschpen på papir. Lysmål 26 x 17.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2421/659
Allan Schmidt: "Paysage", 1981. Sign. AS, 64. Olie på lærred. 81 x 65.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2421/658
Stig Weye Hansen: "Signaler", 1982. Sign. monogram. Olie på lærred. 30,5 x 41.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.750 DKK -
2421/657
Povl Schrøder: Siddende kvinde i rød kjole. Sign. Povl Schrøder. Olie på lærred. 48 x 39.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.800 DKK -
2421/656
Joseph Istler: Uden titel. Sign. Istler 45 og Istler 94, 80/80. Linoleumssnit og radering. Lysmål 16 x 12 og bladstørrelse 20 x 10. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2421/653
Svend Engelund: Landskab med huse. Sign. SE. Olie på kraftigt papir. Lysmål 10 x 16,5.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2421/644
Arne Hovmand-Olsen: Fire stole med stel af teak, betrukket med stribet uld. Udført hos Mogens Kold. (4)
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2421/652
Svend Engelund: Interiør med figur. Sign. SE. Olie på kraftigt papir. Lysmål 17 x 16.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2421/646
Jeppe Vontillius: To landskaber. Sign. I.V. Olie på lærred. 30 x 36 og 35 x 30. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2421/649
Erling Steen: Opstilling. Sign. Steen 88. Olie på lærred. 41 x 30.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2421/643
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2421/642
Poul Henningsen: "PH-Ringkrone". Lysekrone af bruneret messing, 2/2 skærme af gul matglas. H. 75. Diam. 62.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
18.500 DKK -
2421/641
Jens Birkemose: "Tordenvejr - og musik og kat", 2002. Sign. B. Akryl på lærred. 50 x 60. Uindrammet.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
2421/640
Sven Dalsgaard: Uden titel. Sign. Sven Dalsgaard - 84, 181/500. Radering i farver. Lysmål 34 x 44.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
2421/636
Dansk kunstner: Vægskab af bemalet træ, udskåret med skønvirkeornamenter i relief. Ca. 1900. H. 107. B. 101. D. 28.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2421/639
Dansk møbelsnedker: Fritstående skrivebord af teak, front med otte skuffer. 1950'erne. H. 75 L. 155. B. 85.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
2421/624
Kay Bojesen: Trommespillende garderfigur af bemalet træ. Udført hos Kay Bojesen. H. 126.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
2421/638
Else Alfelt: Komposition. Sign. Else Alfelt 45. Akvarel på papir. Bladstørrelse 20 x 25.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Ikke solgt
2421/633
Knud Kyhn: Figur af stentøj modelleret i form af en falk. Dekoreret med blåsort, grå, grøn og blå glasur. H. 27.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2421/621
Kay Bojesen: Stor garderfigur af bemalet træ bærende på fane med Dannebrog. Udført hos Kay Bojesen. H. 179.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
2421/630
Bjørn Wiinblad: Fontæne af lertøj sammensat af fire dele, heraf to dele modelleret i form af kvinde med hat. Samlet H. 100. Diam. 80.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
2421/635
Kresten Havgaard: "U.T. (Vervix (olsker))". Sign. på bagsiden Kresten Havgaard I 2005. Olie på lærred. 143 x 150.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
14.500 DKK -
2421/632
Loetz: Phänomen Gre 377 vase af iriseret blåt glas. Ca. 1900. H. 26,5.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
11.500 DKK -
2421/631
Svend Engelund: Landskab, Nordjylland. Sign. SE 46. Gouache på karton. Lysmål 20,5x32,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2421/623
Georg Jensen, Harald Nielsen: "Kugle". Syv kagegafler og "Pyramide" marmeladeske af sølv og sterlingsølv. (8)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.900 DKK -
2421/629
Fog & Mørup: "Fakkellampen". Bordlampe af patineret metal, lampestamme af røgfarvet glas. H. 44.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Ikke solgt
2421/628
Lars Ravn: "Byplanlæggeren". Sign. med titel på bagsiden. Olie på lærred. 62 x 89.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2421/627
Arne Jacobsen: “Oxford”. Et par stole med drejeligt stel af forkromet stål. Sæde og ryg betrukket med rødt skind. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.900 DKK -
2421/618
Svend Hammershøi: Stor vase af letøj modelleret i rund, let kantet form med ornamenter i relief. H. 38,5. Diam./B. maks. ca. 27.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK -
2421/626
Nanna Ditzel, Jørgen Ditzel: Fritstående skrivebord af teak, sarg med tre integrerede skuffer. H. 71,5. L. 145. B. 75.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
2421/625
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2421/609
Svend Hammershøi: Cirkulært fad af lertøj modelleret med riller i relief. H. 4,9. Diam. 29,7.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2421/622
Kirstine Roepstorff: "Rocks on Rock (Version 3)", 2008. Usign. Installation i box. Mixed media collage. 170 x 100 x 30,5.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2421/620
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. MA 91, 90/100. Litografi. Bladstørrelse 95 x 67. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.800 DKK -
2421/619
Sven Dalsgaard: "Makrelfiskere" og "Sort hav". Begge sign. Sven Dalsgaard 1954. Laveret tusch på papir. Lysmål 35 x 26 og 28 x 40. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2421/617
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. MA, 93/150. Litografi. Bladstørrelse 82 x 61. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2421/616
Bjørn Nørgaard, Per Kirkeby: "Jøde Skolen", 1970. Sign. Bjørn Nørgaard. Collage. Bladstørrelse 54 x 74. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2421/612
Nils Kähler: Oval jardinere af lertøj modelleret med udadbukket kantdekor. Dekoreret med askeglasur. H. 15,7. B. 22. L. 33,3.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2421/615
Wilhelm Kåge: Vase samt lågbojan modelleret i hhv. rund og firsidet form. Dekoreret med turkisgrøn glasur med brunsorte elementer samt gylden dekor. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2421/614
Erik Heide: Kanin. Sign. Erik Heide 1989 med dedikation. Litografi. Bladstørrelse 56 x 76. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2421/613
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2421/610
Agnete Jensen: Opstilling. Sign. AJ. Olie på lærred. 80 x 67.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2421/604
Karl Bovin: Nepal. Sign. Karl Bovin 70. Olie på plade. 26 x 36.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2421/611
Torbjørn Olsen: Udsigt mod Nolsoy, Færøerne. Sign. Torbjørn 08. Litografi i farver. Bladstørrelse 56 x 74. U.r.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2421/607
Sam Kaner: "Golden City #2". Sign S. Kaner 1962; sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 81 x 100.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Ikke solgt
2421/606
Birgitte Börjeson, Hans Börjeson: Gulvkrukke af chamottestentøj, dekoreret med sorte og gyldent glaserede motiver på uglaseret base. H. 50.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2421/605
Hussein Tai: Uden titel. Sign. på bagsiden Hussein Tai. Olie på lærred. 100 x 100.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2421/592
Sven Dalsgaard: Tolv kompositioner. Alle sign. Tusch og akvarel på papir. Lysmål 25 x 20. (12)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2421/603
Arje Griegst: "Rosa Konkylie". Serveringsskål af porcelæn, dekoreret med lys rosa glasur. Tryksign. monogram, 14178. Kgl. P. H. 6,5. Diam. ca. 30.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2421/602
Asger Jorn: "Ursprung der familie". Sign. Jorn 70. Træsnit, tilstandstryk. Lysmål 39 x 57.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2421/600
Arje Griegst: "Rosa Konkylie". Stort serveringsfad af porcelæn. Tryksign. monogram, 14177. Kgl. P. H. 6. B. maks. 40,3. L. 50.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2421/586
Kai Nielsen: "Venus Kalipygos", 1909. Sign. Kai Nielsen. Bronze. 22 x 13 x 10.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
2421/597
Arje Griegst: "Rosa Konkylie". Serveringsskål af porcelæn, dekoreret med lys rosa glasur. Tryksign. monogram, 14197. Kgl. P. H. 6,2. Diam. ca. 30.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
2.900 DKK -
2421/590
Henrik Godsk: Portræt. Sign. på bagsiden Godsk, 2011. Olie på lærred. 41 x 31. Uindrammet.
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
2421/594
Vibeke Fischer: Cirkulær skål af stentøj, dekoreret med blå glasur. Uvendigt med geometrisk, delvis uglaseret, delvis lillaglaseret dekor. Diam. 17,5.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2421/593
Jens Søndergaard: Fjordparti. Sign. Jens S, 16. april 55. Akvarel på papir. Bladstørrelse 33 x 46.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK