2421/272
Engelsk skrin af sterlingsølv, indvendigt med ruminddeling. Birmingham 1905. H. 7,5. L. 23. B. 14.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2421/271
"Rosenholm". Bestik af sølv. Horsens Sølvvarefabrik. Vægt ekskl. dele med stål ca. 1605 g. (48)
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2421/270
Østrig-ungarnsk cigaretetui af hvidemaljeret sølv med rosenslebne diamanter. Wien, 1872-1922. L. 8.5. B. 7.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.350 DKK -
2421/266
Tysk brødkurv af sølv med gadronerede sider og fod, i siderne svungne hanke. 20. årh. Vægt ca. 270 g. L. 31.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.850 DKK -
2421/238
Kaffeservice af sølv, Grann & Laglye, København 1946. Vægt 837 g. (3)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2421/178
Barok form lågkrus af sterlingsølv. Svend Toxværd, 20. årh. Vægt 647 g. H. 18 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2421/173
Svingkedel af sølv, skævknækket, på tilhørende stand. Vægt 1836 g. H. 41 cm.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2421/122
Et sæt på ni knapper af sølv. Mester Jens Kieldsen Sommerfeldt, Aalborg, borgerskab 1726-1767. Diam. 17 mm. (9)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2421/110
"Herregård". Bestik af sølv. Primært Cohr. Vægt ekskl. dele med stål ca. 948 g. (38)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2421/69
Komplet samling af juleskeer af forgyldt sølv og sterlingsølv, 1910-2009. A Michelsen og Georg Jensen Vægt 4980 g. (103)
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
2421/57
Amager rokoko hovedvandsæg af forgyldt sølv. Mester Claus Brun Alberts, København 1797-1840. H. 9,5 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2421/51
Et par lysestager af sølv. P. Hertz, København 1938. H. 28 cm. (2)
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2421/33
"Amager" - snøremaller med livbåndspænde, spyd og lænke. Mester Johan Georg Holm, København 1839-1882. (9).
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.850 DKK -
2421/45
"Amager" - samling af dragtsmykker. Bl.a. mester Christopher Glerup Jacobsen, København 1847-1880. (37)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2421/27
Ovalt fad af sølv. Københavns bymærke 1930. Vægt 2901 g. L. 60 cm. B. 41 cm.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK