2422/606
Hugo Liisberg (f. København 1896, d. Hillerød 1958)
Figurgruppe af stentøj modelleret i form af en odder med fisk. Dekoreret med gråbrun glasur med rødbrune elementer. Sign. monogram. Udført og stemplet hos Saxbo, Danmark. Udført 1937–1949. H. 26. L. 31. D. 29.
Vurdering
Hammerslag