2421/​506

Her Majesty Queen Margrethe II of Denmark (f. København 1940)

Skib ved Kvæsthusbroen, 1945. Usign. Farvekridt på papir, mappe med én tegning af Hendes Majestæt Dronning Margrethe II samt flere børnetegninger af børn fra børnehaven. Bladstørrelse 30,5×25,5.

Proveniens: Nuværende ejers mor blev i 1944 ansat af Frederik 9. og Dronning Ingrid til at etablere en børnehave på Amalienborg Slot. Hun stoppede senere hen som følge af graviditeten, og fik nærværende mappe med børnenes tegninger i gave som en barselshilsen.

Gulnet. Nogle revner og folder.

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

12.000 DKK

12.000 DKK