2422/​534

Knud Kyhn (f. Frederiksberg 1880, d. Farum 1969)

Meget stor stentøjsskulptur modelleret i form af en ørn. Dekoreret med lys Sung glasur. Sign. monogram. Kgl. P. H. 56. B. 62. D. ca. 35.

Proveniens: Danske Bank.

Dette emne handles i fuldmoms

To afslag - et på hhv. halefjer og ene vinge fortil. Brændingsrevne mellem ene vinge og krop. Se venligst detaljefotos.

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag

10.000 DKK

16 bud

903216 (Autobud) 10.000 DKK
5536 9.500 DKK
903216 (Autobud) 9.000 DKK
5536 8.500 DKK
903216 (Autobud) 8.000 DKK
5536 7.500 DKK
903216 (Autobud) 7.000 DKK
5536 6.500 DKK
903216 (Autobud) 6.000 DKK
5536 5.500 DKK
903216 (Autobud) 5.000 DKK
5536 4.800 DKK
903216 (Autobud) 4.600 DKK
849670 4.400 DKK
903216 4.200 DKK
849670 4.000 DKK