2420/755
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-1/1”. Reservedele bestående af fatningshus af bakelit, skærmholder mærket “patented” og “PH-1” samt M-1 mellemskærm og U-1 underskærm af ravfarvet glas. Udført hos Louis Poulsen, 1930'erne.
Alders og brugspatina herunder ridser og mærker. Fatning mangler. Skærme med mindre kanthak.
Moderne kunst og design, 14. maj 2024
Vurdering
Hammerslag
17 bud