Bjørn Wiinblad (f. København 1918, d. 2006)
To bordlamper af lertøj modelleret i firsidet form samt med dekor i relief. Dekoreret med mørkegrøne og turkisgrønne glasurer. Sign. Bjørn Wiinblad, 66. Forsynet med skærme med lyst stof. H. ekskl. fatning hhv. 24,5 og 26. H. inkl. skærmholder ca. 47,5. B./L. 15. (2)
Almindelig brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Skærme med brugspatina, herunder mærker, pletter og buler. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Observer venligst, at reliefdekorationen ikke er ens.
Moderne kunst og design, 7. maj 2024