2419/68
Bombéformet kommode af guldstafferet nøddetræ i Mathias Ortmann manér, front med tre skuffer, rigt dekoreret med beslag af bronze og forgyldte skæringer med bladværk, plade af hvidbroget marmor. 19./20. årh. Rokoko form. H. 79,5. B. 77. D. 45.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Nøgle medfølger.
Ældre malerier, møbler og varia, 6. maj 2024
Vurdering
Hammerslag