2420/279
Kinesisk lågvase af brunlig jade, hanke i form af drager, lågknop i form af chilong, udskåret i let relief. Vægt 3048 gr. H. 21. L. 29 cm.
Proveniens: Tidligere H.K.H. Prins Henriks samling. ABR auk. nr. 2006, lot nr. 9285.
Afslag. Reparationer.
Ældre malerier, møbler og varia, 13. maj 2024
Vurdering
Hammerslag
10 bud