2421/951
Koreansk tesæt af keramik, dekoreret i hvid slip med blomsterbort. I tilhørende æske. Punchong type. 20. årh. Tekande H. 11.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
750 DKK -
2421/947
Svend Hammershøi, Kähler: Større og mindre jardiniere samt to vaser af lertøj, dekoreret med uranglasur. L./Diam. 9,5-28. (4)
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2421/903
Tolv bøger med beskrivelser og illustrationer om dansk og international keramik og porcelæn. (12)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
650 DKK -
2421/902
Henning Koppel: Skål af tin. Stemplet monogram, 024. Udført hos Georg Jensen. H. 8. Diam. 26.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2421/894
Nils Kähler: Firesidet vase af stentøj, dekoreret med blå glasur. Sign. HAK. H. 26.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2421/893
Bodil Manz: "Facet". Cirkulær skål samt to mindre kantede skåle af porcelæn. B&G. Diam. 30 og 16. (3)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2421/884
Sudo Takeo: Mashiko flaskevase af stentøj. Sign. Tomobako medfølger. H. 18. B. 23.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2421/891
Ubekendt design: Figur af udskåret træ i form af et næsehorn. Mrk. FKH. H. 15,5. L. 30.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2421/888
Henry Clemens van de Velde: Skønvirke vase af keramik, modelleret i organisk form med små hanke. H. 28.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2421/832
Nils Kähler: Vase og skål af lertøj, delvist dekoreret med gullig glasur. Sign. Kähler. H. 23 og 34,5. (2)
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
800 DKK -
2421/814
Ubekendt kunstner, 20. årh: Vase af stentøj, dekoreret med blå glasur med brunlige elementer. Usign. H. 19,5.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2421/812
Svend Hammershøi: To vaser af lertøj, modelleret med små hanke. Sign. Kähler. H. 12 og 16. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2421/807
Søren Kongstrand: Figur af lertøj modelleret i form af en liggende løve, dekoreret med lustreglasur. Sign. SK. H. 12,5. L. 35. D. 24.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2421/797
Anne Vibeke Bülow: Vase af lertøj med prop, dekoreret med lys glasur. Sign. monogram, 02. H. 30.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2421/791
Japansk ikebana blomsterkurv af bejdset bambus. Sign. Seisou. 20. årh.s. første halvdel. H. 36.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2421/790
Christian Joachim: "Blue Pheasant". Vase af fajance, dekoreret med fasaner i blå og gul. Royal Copenhagen. H. 34.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2421/776
Helle Mardahl: To objekter af glas med farvet overfang. Den ene sign. Helle Mardahl. H. 10 og 14. L. 16 og 23. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2421/746
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Ikke solgt
2421/745
Jens H. Quistgaard: "Rare Wood". Cirkulært skærebræt af massiv wengé med indlæg i teak. D. 39.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.900 DKK -
2421/714
Jens H. Quistgaard: Salatskål af massiv stavlimet teak. Dansk Designs Denmark. H. 15,5. Diam. 43.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2421/632
Loetz: Phänomen Gre 377 vase af iriseret blåt glas. Ca. 1900. H. 26,5.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
11.500 DKK